Kullanıcı Adınız:

Parolanız:
Beni Hatırla


Ortodonti tedavisinin tümünü veya bir kısmını karşılayan kurumlar için buraya tıklayarak bize mail gönderebilirsiniz.

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?
Google+

Diş Çürümesini Önleme
Ortonorm Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ortodontist, ortodonti uzmanı, ortodonti, çarpık diş, çarpık dişler, çene bozukluğu, dişhekimi, dişçi, diş hekimi, bozuk çeneler, çene bozukluğu, diş, tel tedavisi, diş çarpıklığıDiş çürümesi günlük beslenmede doğal olarak dişler üzerinde bulunan bakterilerin ve şekerin etkileşimiyle oluşan ilerleyen bir hastalıktır. Şeker bakterilerde bir reaksiyona neden olarak asit oluşumunu sağlar ve bu asit dişlerdeki mineralleri parçalayarak çürük oluşturur. Diş hekimleri çürüğü temizleyerek çeşitli dolgu malzemeleri kullanarak dişin sağlıklı bir durumda kalmasını sağlar. Sinir hasarı şiddetli çürükten kaynaklanır ve  kaplama yapılması gerekebilir. Gereksiz çürükten korunabilmek için basit anlamda ağız ve diş temizliğine dikkat etmek gereklidir: günde iki kez fırçalama ve diş ipi kullanma, düzenli diş kontrolleri, beslenme kontrolü ve florür tedavisi bunlardan bazılarıdır.


Dolgu Macunları
Arka dişlerin çiğneme yüzeyini oluşturan olukları ve çöküntüleri bakterilerden ve yiyeceklerden temizlemek oldukça zordur. Bakteriler yiyeceklerle reaksiyona girdiği için asit oluşur ve diş minesini parçalar dolayısıyla çürüğe sebep olur. 

Diş dolgu macunları olukları ve çöküntüleri doldurarak bu dayanıksız alanları korur, bakterilerin ve yiyecek artıklarının bu alanlarda kalmasını önler. Dolgu macunu materyali arka dişlere, azı dişlerine ve küçük azı dişlerine ve çürüklere maruz kalan alanlara uygulanan bir çam sakızıdır. Birkaç yıl dayanır ancak düzenli kontrollerde gözden geçirilmelidir. 

Florür
Florür dişleri çürüklere karşı daha sağlam ve dirençli yapan bir maddedir. Düzenli olarak florürlü su içmek ve dişleri düzenli fırçalamak ve diş ipi kullanımak çürükleri önemli ölçüde azaltır. Diş hekimleri içme suyu kaynağınızdaki florür seviyesini tespit ederek gerekliyse ne kadar ilave florür almanızı tavsiye edebilir (genellikle tablet yada damla şeklinde).


Parmak Emme
Parmak emme bebekleri ve yeni yürümeye başlayan çocukları rahatlatan doğal bir reflekstir. Çocuklar genellikle kalıcı ön dişler çıkmaya hazır olduğunda parmak emmeyi keserler. Tipik olarak, çocuklar 2 ile 4 yaş arasında parmak emmeyi bitirirler. Parmak emme ilk dişlerin çıkmasından sonra da devam ederse ağızda uygun olmayan gelişime ve dişlerde hizalanma sorunlarına neden olur. Eğer çocuğunuzda uzun süreli ve etkin bir parmak emme davranışını farkederseniz, diş hekiminizle görüşün.

Aşağıda çocuğunuzu parmak emmeden kurtaracak birkaç yöntem bulabilirsiniz:
  • Bir çocuğu parmak emme davranışı sergilediğinde azarlamayın, bunun yerine parmağını emmediği zaman övgülerde bulunun.
  • Endişenin kaynağını elimine etmeye yoğunlaşın—parmak emme çocuklar için stresten ve rahatsızlıktan kurtulmak için bir araçtır.
  • Zor dönemlerde bu alışkanlıktan sakındıklarında övgülerde bulunun.
  • Geceleri parmağa bir bandaj yerleştirin yada eline çorap giydirin.
  • Kliniğimizden daha detaylı rehber ve araçlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

 

 


Web Sitemiz Diş Hekimleri Odası Tüzüğüne Uygundur

Site Haritası