Kullanıcı Adınız:

Parolanız:
Beni Hatırla


Ortodonti tedavisinin tümünü veya bir kısmını karşılayan kurumlar için buraya tıklayarak bize mail gönderebilirsiniz.

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?
Google+

Ortonorm Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ortodontist, ortodonti uzmanı, ortodonti, çarpık diş, çarpık dişler, çene bozukluğu, dişhekimi, dişçi, diş hekimi, bozuk çeneler, çene bozukluğu, diş, tel tedavisi, diş çarpıklığıDiş Çürümesi
Diş çürümesi önlenebilir bir hastalıktır. Diş çürükleri hayatınızı tehlikeye sokmayabilir ama yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir.

Dişleriniz ve dişetleriniz çok fazla nişasta ve şekere maruz kaldığında diş minesini yok eden asit oluşumu başlayabilir. Şekerleme, kurabiyeler, gazlı içecekler ve hatta meyve suları gibi karbonhidrat zengini yiyecekler dişlerinizde artık bırakır. Bu artıklar ağzınızda yaşabilen bakterilere yapışarak plak tabakası oluşturur. Artıkların ve plak tabakasının karışımı dişlerin mineral yapısına zarar veren asit oluşturur ve bu diş çürümesi yapar.


Hassas Dişler
Dişleriniz sıcaklık değişimlerinden etkilenir. Hassas dişlere sahip kişilerde sıcak ve soğuk yiyecek ve içecekler acıya yada tahrişe sebep olabilir. Zamanla diş minesi yıpranır, dişetleri çekilir yada dişlerde dişin iç kısmını açığa çıkaran ve sinir uçlarını tahriş eden mikroskobik çatlaklar oluşabilir. Aşırı hassas kişiler için sadece soğuk havayı solumak bile acı verici olabilir.


Dişeti Hastalığı
Dişeti hastalığı iltihaba, diş kaybına ve kemik hasarına neden olabilir. Dişeti hastalığı plak adı verilen yapışkan bir bakteri film tabakası ile başlar. Hastalığın yada iltihabın ilk safhalarında dişetleri kolaylıkla kanayabilir, kızarabilir ve şişebilir. Hastalık ilerledikçe dişler düşebilir yada diş hekimi tarafından çekilmesi gerekebilir. Dişeti hastalığı büyük oranda önlenebilir, günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ile korunmak mümkündür. Dişeti hastalığının belirtileri kötü kokan nefes yada ağızda kalan kötü tattır.


Kötü Kokan Nefes
Günlük fırçalama ve diş ipi kullanımı ağzınızda yiyecek artıkları, plak ve bakteri oluşumunu önler. Ağızda kalan yemek artıkları bozularak kötü kokuya sebep olur. Sarmısak yada soğan gibi yiyecekler geçici bir kötü koku yaratabilir ama sürekli kötü koku dişeti hastalığının yada diğer sorunların belirtisi olabilir.


Pamukçuk Yaraları
Pamukçuk yaraları ağzın içinde sık sık oluşan küçük yaralardır. Genellikle bir yada iki hafta sürer, pamukçuk yaralarının süresi  antimikrobiyal ağız gargaraları kullanılarak kısaltılabilir. Pamukçuk yaraları kırmızı bir kenar ile çevrelenmiş beyaz yada gri bir zemine sahiptir.


Ortodontik Sorunlar
Kapanış bozukluğu kalıtımsal olabilir yada sonradan oluşmuş olabilir. Maloklüzyonun bazı sebepleri arasında eksik yada fazla dişler, çapraşık dişler yada hizasız çeneler sayılabilir. Kazalar yada uzun bir süre parmak emme gibi gelişme sorunları malolüzyona sebep olabilir.


Web Sitemiz Diş Hekimleri Odası Tüzüğüne Uygundur

Site Haritası