Kullanıcı Adınız:

Parolanız:
Beni Hatırla


Ortodonti tedavisinin tümünü veya bir kısmını karşılayan kurumlar için buraya tıklayarak bize mail gönderebilirsiniz.

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?
Google+

Ortonorm Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ortodontist, ortodonti uzmanı, ortodonti, çarpık diş, çarpık dişler, çene bozukluğu, dişhekimi, dişçi, diş hekimi, bozuk çeneler, çene bozukluğu, diş, tel tedavisi, diş çarpıklığıDiş Ağrısı
Ağrıyan dişin etrafını dikkatlice temizleyerek başlayın. Dişler arasında kalmış yemek artıklarını temizlemek için ılık tuzlu su ile ağzı çalkalayın. HİÇ BİR DURUMDA ağrıyan diş yada dişeti üzerinde aspirin kullanmayın. Yüz şişmesi durumunda o bölgeye soğuk kompres uygulayın. Geçici rahatlama için acetaminophen kullanabilirsiniz. En kısa zamanda bir diş hekimine görünün.

Kesik yada Isırılmış Dudak yada Yanak
Yaralanmış bölgeye buz uygulanabilir. Kanama için,  gazlı bez yada temiz bir bez ile sıkıca (ama yavaşca) baskı uygulayın. Eğer kanama baskıyla durmazsa yada 15 dakikadan daha uzun sürerse acil servise gidiniz.

Kırık Braketler ve Teller
Eğer kolaylıkla çıkıyorsa kırık gereci ağzınızdan çıkarın. Eğer takılıp kalmışsa yada çıkarmak acı veriyorsa, çıkıntı oluşturan uçları balmumu, pamuk, gazlı bez yada sakız ile kapatın. Dişetlerine, yanağa yada dile takılan teli KESİNLİKLE ÇIKARMAYIN, hemen bir diş hekimine görünün. Rahatsızlık vermeyen gevşemiş yada kırılmış gereçler için acil müdahele gerekmeyebilir.

Kırık Diş
Bölgeyi ılık su ile temizleyin. Yaralı yüz bölgesine soğuk kompres uygulayın. Kırık diş parçalarını çıkarın. Hemen bir diş hekimine görünün.

Düşmüş Kalıcı Diş
Dişi elinize alın ancak üst tarafından tutun, kesinlikle kök ucundan tutmayın. Durulayın ama temizlemeyin yada gereğinden fazla dokunmayın. Dişi yuvasına yerleştirin ve bir parça temiz gazlı bez ile yerinde kalmasını sağlayın. Eğer diş yuvasına yerleştirilemezse, su veya süt dolu bir bardak içinde taşıyın. Zaman çok önemli olduğu için hemen bir diş hekimine görünün.

Diğer Acil Durumlar:

Muhtemel Çene Kırığı
Çene yaralanması durumunda, bir havlu, kravat yada mendil ile ağzı kapalı olacak şekilde bağlayın. Hemen bir acil servise gidin.

Bebek Dişi Düştükten Sonra Kanama
Bir parça gazlı bezi katlayıp kanayan bölgeye yerleştirin. 15 dakika boyunca gazlı bezi o şekilde tutun, eğer kanama devam ederse bir diş hekimine görünün.

Nezle yada Pamukçuk Ağrıları
İlaçlar genellikle geçici bir rahatlama sağlarlar. Eğer ağrı devam ederse, diş hekiminize görünün.


Web Sitemiz Diş Hekimleri Odası Tüzüğüne Uygundur

Site Haritası