Kullanıcı Adınız:

Parolanız:
Beni Hatırla


Ortodonti tedavisinin tümünü veya bir kısmını karşılayan kurumlar için buraya tıklayarak bize mail gönderebilirsiniz.

Bizimle Çalışmak İstermisiniz?
Google+

Ortonorm Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ortodontist, ortodonti uzmanı, ortodonti, çarpık diş, çarpık dişler, çene bozukluğu, dişhekimi, dişçi, diş hekimi, bozuk çeneler, çene bozukluğu, diş, tel tedavisi, diş çarpıklığıDiş Çıkarma
Normal olarak, ilk diş 6 ile 12 aylık arasında iken çıkar. 3 yaşına kadar dişetleri ağrılı, zayıf ve hassas olur. Ağrıyan dişetlerini temiz bir parmakla, soğuk bir kaşığın arkasıyla yada soğuk ıslak bir bez parçasıyla ovalamak dişetlerinin ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Diş çıkarma halkaları çok işe yarar, ancak diş çıkarma bisküvilerinden uzak durum çünkü onlar şeker içerir ve bu bebek dişleri için iyi değildir.

Bebeğiniz diş çıkarırken, diş çürümesi belirtileri için bebeğinizin dişlerini kontrol altında tutmak önemlidir.  Her iki haftada bir donuk renkli noktalar (diş yüzeyinden daha beyaz) yada çizgiler için özellikle içerideki yada dilin yanındaki dişleri inceleyin. Sudan başka diğer şeyler içeren bir şişedekiler ve uyurken bebeğin ağzında kalan şeyler çürümeye neden olabilir. Bunun nedeni sıvıdaki şekerin diş plağındaki bakteriler ile karışarak diş minesine saldıran asit oluşturmasıdır. Bir çocuğun şeker içeren sıvıları her içişinde yaklaşık 20 dakika boyunca dişler asit saldırısına maruz kalır. Uyanıkken, tükürük sıvıyı uzaklaştırır. Uyurken, tükürük akışı önemli derecede azalır ve sıvılar çocuğun dişleri etrafında daha uzun süre kalarak dişleri asit ile kaplar.


Bebeğin Yeni Dişleri
İlk (bebek) dişler diş gelişiminde önemli bir rol oynar. Onlar olmadan, bir çocuk yiyecekleri uygun bir şekilde çiğneyemez ve net konuşmakta zorluklar çeker. İlk dişler çenelerin ve 6 yaş civarında ilk dişlerin yerini alacak kalıcı (ikinci) dişlerin oluşumu için çok önemlidir.

İlk dişler kalıcı dişlerin oluşumuna ön ayak olduğu için eksik dişleri olan yada ilk dişlerini prematüre bir şekilde kaybeden bir bebeğe doğal diş boşluğunu açık tutmak için kullanılan boşluk koruyucu gerekebilir. Boşluk koruyucu olmadan dişler boş alana doğru yönlenebilir kalıcı dişlerin eğri çıkmasına neden olabilir. Eksik dişler mutlaka diş hekiminize rapor edilmelidir. Çocuğunuzun ilk dişlerine nasıl bakıldığı kalıcı dişlerinin nasıl oluşacağında kritik bir rol oynar. Çocuklar ve yetişkinler plak ve dişeti problemlerine eşit derecede maruz kalırlar dolayısıyla düzenli bakım ve kontroller gereklidir.


Ortonorm Ortodonti Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği, ortodontist, ortodonti uzmanı, ortodonti, çarpık diş, çarpık dişler, çene bozukluğu, dişhekimi, dişçi, diş hekimi, bozuk çeneler, çene bozukluğu, diş, tel tedavisi, diş çarpıklığıÇocuğun İlk Ziyareti
Çocuğun ilk ziyareti ilk doğumgünü civarında gerçekleşmelidir. Ziyaretin en önemli bölümü doktoru ve personeli tanımak ve rahat hissetmektir. Sıcak ve rahat ilk ziyaret çocuğun gözünde güven oluşturur ve sonraki ziyaretlerini kolaylaştırır. Eğer mümkünse, görüşme odasında çocuğun annesinin yada babasının kucağında oturması sağlanmalıdır. Çocuklar herhangi bir korku yada endişelerini konuşmaya teşvik edilmelidir.


Neden İlk Dişler Önemlidir
İlk dişler birçok nedenden dolayı önemlidir. En başta, iyi dişler çocuğun iyi yemesini ve beslenmesini sağlar. Sağlıklı dişler açık ve net konuşmaya ve telaffuz etmeye yardımcı olur. Sağlıklı dişlerin çocuğa verdiği özgüven ölçülemez. İlk dişler aynı zamanda kalıcı dişlerin çıkmasına önayak olur.


İyi Beslenme ve Sağlıklı Dişler
Dişler, kemikler ve ağzın yumuşak dokusu sağlıklı ve dengeli bir beslenme gerektirir. Beş yiyecek grubundan yiyeceklerin çoğu çürükleri ve diğer diş sorunlarını azaltır. Çocukların yediği çoğu abur cubur çürüklere neden olur dolayısıyla çocuklar sadece sebze, az yağlı yoğurt ve peynir gibi dişleri sağlamlaştıran sağlıklı besinler almalıdır.


Bebeklerde Diş Çıkması
Bir çocuğun dişleri aslında doğumdan önce şekillenmeye başlar. 4 aylıkken ilk (bebek) dişler dişetlerinden çıkmaya başlar, öncelikle alt merkezi kesici dişler daha sonra üst merkezi kesici dişler çıkar. 20 adet bebek dişlerinin geriye kalanı 3 yaşına kadar çıkar ancak yeri ve sırası farklılık gösterebilir.

Kalıcı dişlerin çıkması 6 yaş civarında ilk azı dişlerin ve alt merkezi kesici dişlerin çıkmasıyla başlar. Bu süreç 21 yaşına kadar devam eder. Yetişkinler 28 kalıcı dişlere sahiptir, üçüncü azı dişleri ile (yirmi yaş dişleri) bu sayı 32 olur.


Biberon Diş Çürümesini Önleme
Bebeklerdeki diş çürümesi uyurken beslenmeyi engelleyerek azaltılabilir yada tamamen önlenebilir. Biberonsuz uyumayan bebeklere içi sadece su ile dolu bir biberon yada emzik verilmelidir. Merkezimiz biberon diş çürükleri ile savaşmak konusunda oldukça kararlıdır. Eğer herhangi bir çürük işareti yada normal olmayan bir durum farkederseniz lütfen bizi bilgilendiriniz.

 


Web Sitemiz Diş Hekimleri Odası Tüzüğüne Uygundur

Site Haritası